Коротка історія

Виготовлення одягу — одне з найдавніших ремесел. З давніх часів уміння шити вважалося як чоловічим заняттям, так і жіночим. І якщо найпростіше штопання носків і пришивання комірців чоловіка відкидали категорично, то високе мистецтво творити моду за всіх часів визнавалося заняттям, гідним сильної статі. Саме з одягом була пов’язана мода багато сторіч, бо одяг – це самий популярний предмет побуту. Розвиток моди – це активне, живе, постійне суспільне прагнення до нового. І більше всього на цьому шляху модникам і модницям допомагали люди, що зробили голку й нитку своєю професією.

Конструювання одягу виникло з появою крою в одязі. Найбільшпростий за конструкцією характеризувався одягдревніх греків і римлян (не кроєнадрапірована), що був шматками тканини різної довжини і ширини, що обгортали тіло людини і що підкреслювали його гармонію (хітон і ін.).

До XIV ст зароджується теорія конструювання одягу. У епоху середніх століть в одязі (за прикладом роз’ємної рицарської зброї) були знайдені практичним шляхом форми плоских деталей (спинка, перед, рукави), відповідні формам окремих частин фігури. З’явилися виточки, лінії пройми і окату рукава. Рукави довго були самостійним предметом одягу і з’єднувалися з виробом шнуруванням, штани також не зшивали, а надівали на кожну ногу окремо (часто виконуючи їх різних кольорів). У XIV ст лінія XIV ст лінія талії розчленувала плаття на ліф і спідницю, з’явилася білизна. Епоха Середньовіччя була часом формування різних видів крою, що існують і в даний час. Намітилися перші ознаки моди.
XII —ХІІІ ст. у містах Західної Європи виникло нове соціальне явище — мода, яка дозволяла позначати соціальний статус гнучкішими і рухливішими засобами, ніж звичай і право. Вже з другої половини XII ст. форма і крій одягу стали мінятися відповідно до вимог моди, тому що в епоху готики велику увагу стали приділяти особливостям крою одягу. З того часу соціальний статус людини позначається не лише вартістю тканини, пишнотою обробок і прикрас, але і покриєм одягу, який повинен відповідати вимогам змінної моди. Поява моди була пов’язана з розвитком міської культури. Саме у містах з’являлися нові культурні зразки і розвивалося виробництво. Ці нововведення ставали модою, якщо їх схвалювали при королівському дворі, оскільки король і придворні були головними зразками для наслідування в становому суспільстві.

Вже в 1820-і рр. з’являються перші паперові викрійки, які випускала фірма «Сміт» в Лондоні, а з 1863 р. виробництво викрійок перейшло на індустріальну основу (була заснована знаменита американськафірма «Баттерік»). У 1818 р. француз Мішельвинайшов першу систему крою («система третини»), в 1831 р. з’явилася масштабна система, потім – пропорційно-розрахункова. У 1841 р. в Парижізнаменитийтодікравець А. Лавіньзаснував школу крою «Гер-Лавінь» з майстернею (згодом ця фірма перетворилася на знамениту школу моди «Есмод» — Вищу школу мистецтва і техніки моди). Пізніше А. Лавінь шитиме амазонки (мисливські костюми) для імператриці Франції Євгенія. Він винайшов власну систему крою, бюст-манекен для шиття і гнучку сантиметрову стрічку.

Поділитися в соц. мережах

Share to Google Plus
Share to LiveJournal