Помилки у виборі професії.

Легко помітити, що багато мотивів вибору тієї або іншої професії, зрештою, обертаються помилками.Вибір професії – ваша особиста справа, не піддавайтеся натиску батьків або товаришів. Данина моді й забобонам. За всіх часів одні професії вважалися престижними, інші ж більшість обивателів уважала, м’яко кажучи, невартими. Є, приміром, такі люди – асенізатори. Хто прагне бути асенізатором?

А тим часом, суспільству рівно необхідні й економісти, і сантехники, і медсестри, і адвокати. Так що, на перше місце став свої інтереси й здібності, і тільки потім – престижність професії. Інакше вивчишся, допустимо, на бухгалтера, а задоволення робота зі спеціальності приносити тобі не буде.

Крім того, поваги заслуговують і простий робітник, і фахівець із вищою освітою, якщо вони обоє–професіонали у своїй справі.

Найпоширеніші помилки при виборі професії:
1. Відношення до вибору професії як до остаточного і довічного, орієнтація відразу на професію високої кваліфікації, вищу освіту. Дані помилкові уявлення формуються в основному під впливом батьків (іноді – вчителів). Не хотілося б, щоб довелося вибирати професію під натиском батьків. Можна лише прислухатися до їхньої думки, адже вибір професії – твоя особиста справа, ніхто не проживе за тебе твоє власне життя. Представ, що ти пішов на економічний, тому що так прагнула мама. Пройшов рік, два або, що ще гірше, п’ять років – і ти зрозумів, як жагуче ненавидиш усі ці формули й графіки, а робота в офісі видасться тобі сумовитим просиджуванням штанів. Зрозуміло, що при такім відношенні до навчання диплом теж не блищить гарними оцінками, і про те, щоб більш-менш пристойно влаштуватися за фахом не доводиться навіть мріяти. Чи не стане тоді жалковитраченихвпусту років?
Дуже часто від батьків можна почути приблизно наступне: «Я йому (їй) сказала: головне – здобудь вищу освіту, тому що без неї зараз нікуди. А потім – роби що хочеш!». Така позиція може привести до того, що дівчина або хлопець здобудуть першу освіту, що попалася, яка їм потім може ніколи не стати в нагоді. Безумовно, вища освіта дуже важлива, але іноді по тих або інших причинах немає можливості або необхідності відразу після школи вступати до вузу. В цьому випадку є і інші варіанти побудови кар’єри: школа → установа початкової професійної освіти або професійні курси → середній спеціальний учбовий заклад (коледж, технікум) → вуз.

При такій схемі є можливість протягом відносного короткого часу отримати певнуспеціальність і точніше визначитися з вибором вузу. Залежно від конкретної ситуації деякікомпоненти схеми (за винятком навчання в школі) можуть «випадати».

2. Незнання або недооцінка деяких своїх фізичних особливостей і недоліків – одне з неправильних напрямних при виборі професії.
Чи замислювалися ви, скільки років найтяжчої праці було покладено балериною на те, щоб добитися успіху? Захоплення тільки зовнішньою або приватною стороною професії, не розуміння того, що ще тобі треба вміти на тій або іншій роботі. Наприклад, ви бачили, як балерина пурхає по сцені, немов метелик. Чи хочеться, любуючись нею, замислюватися про те, скільки років найтяжчої праці було покладено на те, щоб добитися такої легкості?
Із хворим серцем шлях у льотчики закритий. Алергікам протипоказані професії хіміка або перукаря. Нерозумно мріяти про роботу, здатну погіршити стан твого здоров’я. Ще гірше, коли просто не знаєш заздалегідь і навіть не підозрюєш, що через якийсь час дадуть про себе знати проблеми зі здоров’ям. В окремих випадках здоров’я стає непереборною перешкодою для одержання тієї або іншої роботи.

3.Забобони, коли деякі важливі для суспільства професії і заняття вважаютьсянегідними, непристойними («Ну що це за професія – актор?!»).

4. Вибір професії «за компанію», щоб не відстати від друзів.Точно так само, якщо ти слідом за подругою мрієш вступити в медичну академію, задумайся, чи варто марити про кар’єр хірурга або стоматолога, якщо побачивши найменшої подряпини в тебе крутиться голова.

5.Перенесення відношення до представника якої-небудь професії на саму
професію.

6.Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь приватною стороною професії.Останнім часом вельми популярною (особливо серед дівчат) є професія психолога. Свій вибірвони пояснюють, як правило, тим, що «люблять спілкуватися з людьми і давати різні порадидрузям». При цьому випускається з уваги, що робота психолога – не тільки приємна (до речі, незавжди приємна!) бесіда, але і складний, копіткий аналіз явищ, ситуацій, великий об’єм«паперової», документальної роботи.

7. Низька інформованість про світ професій, про затребуваність і перспективи тієїабо іншої професії. Іноді дуже складно вибрати, коли не знаєш, з чого вибирати. В даний часз’являється багато нових спеціальностей, а іноді за модною назвою ховається щось давновідоме. До того ж не відомо, чи зможуть хлопець або дівчина, що отримали спеціальність,надалі знайти роботу. Так, зараз одним з популярних факультетів в різних вузах є юридичний. Проте робочі місць по цій спеціальності значно менше, чим охочих бути юристами. Тому,вибираючи спеціальність, подумайте, наскільки легко буде потім працевлаштуватися.

У кожному разі, не варто ставитися до вибору професії, як до чогось незмінного, що раз і назавжди визначить твою долю. Спереду в тебе довге життя, у якім напевно найдеться місце й підвищенню кваліфікації, і освоєнню суміжних спеціальностей, а то й радикальній зміні роду діяльності.

Основні помилки, яких слід уникати при виборі професії:

1. Розподіл на “престижні” та “непрестижні” професії.
2. Ототожнення навчального предмета із професією.
3. Перенесення ставлення до людини на певну професію.
4. Вибір професії під чиїмось впливом, тиском.
5. Неврахування стану свого фізичного здоров’я.
6. Неправильна поінформованість про особливості та вимоги професії.

Чинники, які необхідно враховувати під час виявлення професійних здібностей:

1. по-перше, у юнацькому віці деякі професійно важливі якості перебувають у прихованому стані, тому що немає умов для їх прояву;
2. другим чинником є недостатній рівень самосвідомості підлітка, нестійкість емоційного стану, неадекватна самооцінка;
3. третій чинник — недолік життєвого досвіду (недостатні знання про світ професій і ринок праці, правила і можливі помилки під час вибору професії).

Поділитися в соц. мережах

Share to Google Plus
Share to LiveJournal